Filtreleme
Fiyat
TL TL
Kategoriler
39
45
40
41
Stok Durumu
1
1 den 12 e 12 (1 sayfa) ürün gösteriliyor

Marul Fidesi Nasıl Yetiştirilir?

İlk dondan sonra çoğu bölgede, tarlada ya da serada ekim ve tarlaya dikim işlemi yapılır. 1 hektarlık yerin ekim işlemi için 800-900 gram tohuma ihtiyaç vardır. Tohumları 0,4-0,5 cm derinlikte tohum yatağına / saksıya ekebiliriz ve onları bol güneş ışığı alan bir odaya yerleştirmemiz gerekir. Toprak daima nemli olmalıdır. Toprağın nemli olması önemlidir, ancak aşırı sulama yapılmamalıdır, çünkü tohumlar çürür ve çimlenmezler. Bazı üreticiler bitkileri tarlaya dikmeden önce genç fidelerin gelişme engellerini gidermek için özel işlemler uygularlar. Marulları son dondan sonra tarlaya dikeriz. Taşlar ve köklerden temizlenmiş, iyi drenajlı bir alan seçmeliyiz. Bazı üreticiler ayrıca marul tohumlarını doğrudan tarlaya ekerler, ancak bu yöntem yüksek toprak sıcaklığı olan bölgeler için önerilmez. Marul tohumları genetik olarak belli bir sıcaklığın üzerinde dormansi-uyku halinde olmaları için programlanmıştır. Marul bitkisi bol güneşi sever, azot ve humus bakımından zengin olan topraklarda yetişir. Çoğu zaman, marul bitkileri arasında 20-30 cm ve sıralar arasında 50-60 cm mesafe bırakılır. 1 hektarlık olan bir alanda (10.000 metrekare), yaklaşık 50.000 adet bitki dikebiliriz. Sık sık sulama yapmalıyız. Dikim işleminden üç hafta sonra, marulun büyümek için çok fazla “besine” ihtiyacı olmamasına rağmen, bitkilerin büyümelerini artırmak için gübreleme uygulayabiliriz (yerel lisanslı bir ziraat mühendisine danışın). Ancak, marul, çiftçinin dikkati ve zamanı açısından zahmetli bir üründür. Pek çok çiftçi, her gün mahsulünü takip eder, özellikle nem, zararlılar, hastalıklar ve genel olarak mahsul sağlığını kontrol eder. Çoğu zaman, çeşide bağlı olarak ekimden 60 – 90 gün sonra hasat yapılır. Marul hasadının sabah yapılması daha uygundur. Ortalama olarak hektar başına verim 20-40 tondur. 

Marulun Toprak İstekleri

Marul, organik maddece zengin, iyi drenajı olan topraklarda yetişen bir bitkidir. Tohumları ekmeden veya genç fideleri dikmeden önce uygun bir toprak hazırlığı yapmak şarttır. Tecrübeli çiftçiler, dikim veya ekim işleminden bir hafta önce toprağı sürmenin ve organik gübre veya yanmış gübre ile gübreleme uygulamanın faydalı olduğunu belirtmişlerdir. Çoğunlukla marul, pH değeri 6 ila 6,8 arasında değişen ve verimli olan toprakları tercih eder. Gelişen bitkilere ve iyi verime sahip olmak için çiftçiler toprağın sürekli nemli olmasını sağlarlar. Yetiştiriciler ekimden önce toprak analizi yapmalıdır. Rasyonel bir tarla hazırlığı planı oluşturmak için yerel ve lisanslı bir tarım uzmanına danışmanız önerilir.

Marulun Su İstekleri 

Marul bitkilerinin kök sistemi yüzeyseldir. Normalde az fakat sık sulama yapmak tercih edilir. Sıcak yaz aylarında, her gün marul bitkilerini sulamamız ve belki de bitkilere gölge sağlamamız gerekebilir. Bu mevsimde bitkilerimizi düzenli olarak sulamazsak, marul bitkileri ısıdan zarar görür ve bitki tohum üretmeye başlar. Sonuç olarak, marul yaprakları acı bir tada sahip olabilir. Bitkiler tohum üretimine başladıkları andan itibaren, bu durumun geri dönüşümü yoktur ve bu nedenle bitkiler pazarlanamaz. Çoğu çiftçi yağmurlama veya damlama sulama sistemleri kullanır. Toprağı sürekli nemli tutmak için çiftçiler zemine ince bir malç katmanı düzenleyebilirler (yerel lisanslı ziraat mühendisine danışın).  Toprak neminin ani değişiklikleri bitkinin büyümesini olumsuz yönde etkileyecektir. 

Marul bitkilerini sabah erkenden veya öğleden sonra geç saatlerde sulamanız tavsiye edilir. Aşırı sulama hastalıklara ve kök çürümesine neden olabilir, dolayısıyla aşırı sulama yapmamak önemlidir. Toprağı nemli tutmak, sağlıklı marul yetiştirmenin anahtarıdır. 

Marulun Dikim Mesafeleri

Genel olarak, marul bitkilerinin gelişmesi için serin havaya ihtiyaçları vardır. Ne zaman hasat etmek istediğimize bağlı olarak, tohumları uygun bir zamanda ekmeye odaklanmalıyız. 

Çeşide bağlı olarak, marul 7-18 ° C arasındaki sıcaklıklarda büyüyebilir. Belirli koşullar altında ve özel işlemlerden sonra (örn. Gölgeleme), marul 29 ° C’de bile yetiştirilebilir. Marulları ilkbahar veya sonbaharda ekmeye karar verirsek, güneşli bir alan uygundur. Bunun aksine, yaz sonunda ekmeye karar verirsek, marulun güneşten korunması gerekir. Güneşten koruma genellikle gölgelik ile sağlanır. Havalar soğumaya başladığı andan itibaren, gölgelikleri çıkarabiliriz ve genç bitkilerin ihtiyacı olduğu güneş ışığını alabilmelerini sağlayabiliriz. 

Marul tohumlarını ekebilir veya fidelerini tarlaya dikebiliriz. Doğrudan tarlaya ekim işleminde, marul tohumları 0,6 cm derinlikte, sıralar üzerine ekelirler. Çoğunlukla deneyimli çiftçiler ilkbahar donlarının ve yaz sıcaklıklarının bitkilere zarar verdiğini iddia ederler. Bu durumu önlemek için normalde bitkileri iç mekanlarda yetiştirmeye başlarlar. Yetiştiriciler normalde don başlamadan önce iç mekanlarda ekim işlemi yaparlar. Dondan iki hafta sonra, açık tarlaya bitkileri dikebilirler. Marul bitkisi, kök kısmındaki toprağı ile tarlaya dikilir. Çiftçiler yaz sıcaklarına karşı da aynı önlemleri alabilirler. Yaz sıcaklarında, iç mekanlara marul tohumları ekerler. Sonra, havalar soğuduğunda, genellikle onları dışarıya dikerler. 

İyi bir büyüme sağlamak ve verimi en üst seviyeye çıkarabilmek için çiftçiler aşağıda belirtilenleri dikkate almalıdırlar.

  • Tohumluk miktarı: Hektar başına 800-1000 gr tohum
  • Hektar başına fide sayısı: 50.000-60.000 adet
  • 1 hektar = 10.000 metrekare
  • Sıralar arasındaki mesafe 27-60 cm ve bitkiler arasındaki mesafe 18-30 cm’dir.
  • Marul tohumları küçüktür ve 0,6 cm derinlik gerekir.
  • Tohumlar filizlendikten sonra seyreltme işlemi uygulayabiliriz. Marul başları arasında yeterli mesafe oluncaya kadar seyreltme yapmaya devam edebiliriz. Ortak bir kalıp olarak her bitki arasında en az 18 cm bırakılır, ancak bu aynı zamanda çeşide de bağlıdır.
  • Çiftçiler, marul sıraları arasında başka bitkilerde ekebilirler. Sarımsak sıraları yaprak biti mücadelesine yardımcı olurken, tatlı mısır veya bezelye doğal gölge sağlayabilir.
  • Çiftçiler, uygun bir bitki yetiştirme planı hazırlamaları için yerel lisanslı tarım uzmanına danışabilirler.