Filtreleme
Fiyat
TL TL
Stok Durumu
1
1 den 7 e 7 (1 sayfa) ürün gösteriliyor

Karpuz Fidesi nasıl yetiştirilir?

Karpuz yetiştiriciliği – rasyonel ve ölçekli bir şekilde yapılırsa – iyi bir gelir kaynağı olabilir. Kısacası, çoğu ticari karpuz yetiştiricisi, iç alana tohum (melez) ekerek karpuz yetiştirmeye başlar. Genç fidelerin büyümesini ve dikim işlemine hazır olmalarını beklerken, toprak hazırlığı yaparlar. Toprağı sürerler, ocak veya karıklar oluştururlar ve karık aralarına siyah polietilen kaplama yerleştirirler. Siyah kaplama toprağın ısınmasına yardımcı olurken, aynı zamanda yabancı otların da büyümesini önler. Ayrıca damlama sulama sistemini kurarlar. Fideler dikim için hazır olduklarında, fideleri dikmek için plastik kaplamaların üzerine küçük delikler açarlar. Çoğu durumda gübreleme, damlama sulama ve yabancı ot mücadelesi gibi uygulamalar yapılır. Meyve seyreltme de yapılır. Bu, profesyonel karpuz yetiştiricilerinin, besin kaynaklarının daha az ama daha büyük ve daha tatlı meyvelere aktarılmasını sağlamak için deforme olmuş veya az gelişmiş karpuzları çıkardığı anlamına gelir. Ticari karpuz çeşitlerinin çoğu, dikim işleminden 78-90 gün sonra hasat edilebilir. Hasat sadece el makasıyla veya bıçakla yapılabilir. Hasattan sonra karpuz yetiştiricileri, mahsulden geri kalanını sürerek imha ederler. Ayrıca, hastalıklarla mücadele etmek veya toprağın besin değerlerinin tükenmesini önlemek için mahsul değişimi yaparlar. Karpuz yetiştiriciliğinin sınırlayıcı faktörü her zaman iklimdir. Karpuz bitkisinin anavatanı Afrika’dır. Düşük sıcaklık oranlarına ve dona karşı son derece hassas bir bitkidir. Toprak sıcaklığı 18 ° C’nin altına düşmemelidir ve ortalama 18 ila 35 °C sıcaklık gerekir. Öncelikle, bölgemizde yetişen karpuz çeşitlerinin yanı sıra uygulayacağımız yetiştirme yöntemini de seçmek çok önemlidir. Karpuz yetiştirmenin üç yöntemi vardır: Tohum ekimi, aşılı fide veya aşısız fide dikimi.

Karpuzun Toprak İstekleri ve Karpuz Yetiştiriciliğinde Toprak Hazırlığı

Karpuz, organik maddece zengin, hafif kumlu, pH değeri 5,8 ila 6,6 arasında olan topraklarda en iyi şekilde yetişir. Aşırı sulak toprakları sevmezler. Yetersiz drenajı ve havalandırması olan ağır killi topraklardan kaçınılmalıdır. Karpuz yetiştiriciliğinin karlı olabilmesi ve yüksek verim elde edebilmek için ekim işleminden önce kapsamlı bir toprak hazırlığı yapmak gerekir. 

Temel toprak hazırlığı karpuz fidelerinin dikim işleminden yaklaşık 5 ay önce başlar. Bu dönemde çiftçiler tarlayı pulluk ile iyice sürerler. Sürme işlemi, toprağın havalanmasını ve drenajını olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda sürme işlemi, taş ve diğer yabancı nesneleri topraktan çıkarır.

Dikim işleminden bir hafta önce, birçok çiftçi, daima yerel lisanslı bir tarım uzmanına danıştıktan sonra, organik gübre veya kimyasal gübre ile dikim öncesi gübreleme uygular. Karpuz bitkilerinin büyüyebilmeleri için daha fazla alana ihtiyaçları vardır, bu nedenle çiftçiler fideleri önceden belirlenmiş mesafelerde dikerler. Sonuç olarak, dikim öncesi tüm tarlaya temel gübreleme uygulamak için hiçbir sebep yoktur. İyi bir teknik, dikim yapılacak sıraları belirlemek ve devamında bu sıralara gübreleme uygulamaktır. Bu işlemden bir gün sonra, damlama sulama borularını döşemek için uygun bir zamandır. Sulama sisteminin kurulumundan sonra, bazı çiftçiler toprak analizi ile dezenfeksiyon sonucuna bağlı olarak sulama sistemi üzerinden toprak dezenfektanları uygulayabilirler (bölgenizdeki lisanslı bir tarım uzmanına danışın).

Bir sonraki ve en önemli olan adım (özellikle dikim döneminde optimum toprak sıcaklığına sahip olmayan ülkelerde) polietilen kaplamadır.  Birçok üretici, sıraları siyah veya yeşil (IRT) veya siyah plastik kaplamalar ile kaplar. Bu yöntem, kök bölgesi sıcaklığını optimum seviyelerde (> 18 ° C) korumak ve yabancı otların büyümesini önlemek için uygulanır. 

Karpuz Dikimi ve Dikim Mesafeleri

Çoğunlukla, açık karpuz yetiştiriciliğinde dikim işlemi için en uygun dönem baharın ikinci yarısıdır. Bu dönemde, çoğunlukla don tehlikesi bitmiştir. Çiftçiler genellikle 3 ila 6 haftalık bitkileri tercih ederler. Bu noktada bitkiler 1 ila 3 gerçek yaprak geliştirmiştirler. 

Dikim işleminden 5 ay önce başlayan tüm hazırlık adımlarından sonra (sürme işlemi, temel gübreleme, toprak işleme, sulama sistemi kurulumu ve plastik  kaplama), dikim işlemi yapabiliriz. Üreticiler, genç fidelerin dikim yerlerini polietilen plastik kaplamanın üzerinde belirler. Devamında, bu kaplamalara delikler açılır ve fideler dikilir. Fideleri, fidanlıkta oldukları derinlikte dikmek önemlidir. 

Dikim mesafeleri söz konusu olduğunda, 14 kg ağırlığında meyve veren çeşitler için yaygın olarak bitkiler arasında 1 m mesafe, sıralar arasında ise 3,5 m mesafe bırakılır. Bu şekilde hektar başına 2000-2500 bitki olur. (1 hektar = 10.000 metrekare). Mesafeler ve bitki sayısı karpuz çeşidine, çevresel koşullara ve tabii ki daima piyasa talebine ve istenen karpuz iriliğine bağlıdır. Örneğin, hektar başına daha fazla fide dikimi yapılırsa, bitkiler daha küçük irilikte meyve verecektir. Daha küçük meyve veren çeşitler için dikim mesafeleri farklıdır, karıklar arasında 1,5 m ve bitkiler arasında 0,6 m’dir. Bu şekilde hektar başına yaklaşık 11.000 bitki olur. (1 hektar = 10.000 metrekare).