Filtreleme
Fiyat
TL TL
Stok Durumu
1
TÜKENDİ
0,00 TL
1 den 1 e 1 (1 sayfa) ürün gösteriliyor

Enginar Fidesi Ne Zaman Ekilir?

Enginar fidesi, tarlaya ağustos ayı sonunda, eylül ayı başında dikiliyor. Her bitki için ortalama 1 metrekare alan ayrılarak, dekara 1000 adet enginar dikimi uygun görülüyor. Dikim sırasında;

  • Mart - nisan aylarında, yetişkin ekinlerden alınan dip sürgünler köklendirilerek elde edilen fideler, 
  • Dinlenme halindeki enginarların toprak altındaki kısmından alınan, üzerinde 3 ile 5 adet göz taşıyan parçaları, 
  • Toprak yüzeyinde olan, az da olsa kök taşıyan dip sürgünleri, 

kullanılabiliyor. 

Enginar tohumu üzerinden ekim yapılacağı zaman, sıra arası mesafe 1.40 m, sıra üzeri ise 1.20 m oluyor. Tohumlu üretimde genellikle önce fide yetiştiriliyor. Bunun için mart-nisan aylarında tohumlar saksılara, tüplere ekilerek çimlendiriliyor, fide haline getiriliyor. Her saksıya 2-3 tohum ekilerek üretim yapılıyor. Yıl boyu gelişen fideler, ertesi yıl mart-nisan aylarında saksıdan çıkarılarak arazilere ekiliyor. 

Enginar Yetiştiriciliğinde Sulama ve Gübreleme

Enginar, gelişme döneminde oldukça fazla suya ihtiyaç duyuyor. Yetiştirildiği alanda, ağustos ayı itibarıyla verilen uyandırma suyu sonrasında, kış yağışlarına kadar düzenli sulama yapılıyor. Kışın ise nem yağışlarla sağlanıyor ve sulamaya gerek kalmıyor. Eğer kuraklık varsa, sulama gerekiyorsa mutlaka destek veriliyor. Sulama için karıklara salma veya damlama sulama teknikleri tercih ediliyor.  Susuz kalan enginarlar acılaşıyor, verim ve kalite düşebiliyor. Ancak uzmanlar, toprak ağır karakterliyse aşırı su vermekten kaçınmak gerektiğinin altını çiziyor. Aşırı sulama kök çürüklüğü problemini beraberinde getirebiliyor. 

Enginar yetiştiriciliğinde iki dönemde gübreleme yapılıyor. Çok yıllık bir ekin olan enginar için plantasyon öncesinde gübreleme önemli görülüyor. İlk gübreleme bu aşamada yapılırken, ikinci gübreleme enginarların gelişim zamanında gerçekleştiriliyor. İlk gübrelemede, dekara 4-5 ton yanmış çiftlik gübresi veriliyor. Gübre, 30-40 cm derine karıştırılarak uygulanıyor. Ek olarak dekara 15-20 kg civarında azotlu gübre, 30-40 kg fosforlu gübre, 15-20 kg potasyumlu gübre verilebiliyor. İkinci gübrelemede ise organik ve mineral gübre çeşitleri kullanılıyor. Toprak analizine bağlı olarak seçilen gübreler, her yıl uygulanıyor. Ortalama her yıl, dekar başına 15 kg azotlu, 10 kg P2O5 ve 15 kg K2O kullanımı öneriliyor. Fosforlu ve potasyumlu gübrelerin uyandırma suyundan sonra, azotlu gübrelerin ise uyandırma suyu, baş oluşum süreci ve hasat döneminde verilmesi tavsiyeler arasında yer alıyor. Karıklara veya ocaklara gübre uygulaması yapılabiliyor.